Հեռախոսային զրույց գործատուի հետ
Հեռախոսազրույցը Ձեր առաջին անհատական շփումն է ապագա գործատուի հետ, և կարևոր է արդեն այս փուլում լավ տպավորություն թողնել: Նույնիսկ եթե հանդիպումը նշանակում է քարտուղարը, նա անպայման կհայտնի իր անմիջական ղեկավարին կամ այն անձին, ով իրականացնելու է հարցազրույցը, թե ինչպես անցավ ձեր զրույցը: Ի՞նչ պետք է անել հեռախոսային զրույցի ընթացքում: Ճշտեք, թե ինչ հաստիքի համար են …
Continue reading ‘Հեռախոսային զրույց գործատուի հետ’ »
Զարգացում, որ անհրաժեշտ է բոլորին
Դուք հաճախ ե՞ք մտածում մասնագիտական կամ կարիերայի աճի հնարավորությունների մասին: Բոլոր ակտիվ աշխատող մարդիկ, հաճախ ոգևորված աշխատանքային գործընթացով, պատրաստ են ամեն օր կատարել համարյա նույնատիպ պարտականություններ, բայց սա որպես կանոն տևում է ինչ-որ ժամանակահատված. ոմանց համար դա տևում է մեկ տարի, մյուսների ` երկու, հաջորդների`մի քիչ շատ կամ քիչ, բայց մարդիկ սկսում են մտածել իրենց …
Continue reading ‘Զարգացում, որ անհրաժեշտ է բոլորին’ »
Հարցազրույց վարելու արդյունավետությունը
Ո՞ր հարցազրույցն է ավելի արդյունավետ, երբ կադրերի գծով մասնագետը բարյացակամ է, հետաքրքրված է թեկնածույով, զգացմունքներ է արտահայտում, թե երբ հեռավորություն է պահում, ֆորմալ հարցազրույց է վարում: Այս հարցը վիճարկելի է: Իմ կարծիքով, ամեն ինչ անհատական բնույթ է կրում և բանիմաց կադրերի-մասնագետը հարցազրույց վարելիս տարբեր եղանակներ/մեթոդներ է ընտրում` կախված հաստիքից, ինչպես նաև թեկնածուի շփման ոճից: Իհարկե, …
Continue reading ‘Հարցազրույց վարելու արդյունավետությունը’ »
Պետք է Արդյոք Պահանջների Թվում Նշել «Բարետես Արտաքին»
Աշխատանքային հայտում այնպիսի պահանջները, ինչպիսիք են «բարետես արտաքին»-ը կարող են բավական տարօրինակ հնչել: Գրեթե բոլոր թեկնածուները, աշխատանք փնտրելիս, առաջին հերթին գնահատում են իրենց մասնագիտական որակավորումը, փորձը, լեզվի իմացությունը, անձնական հմտությունները: Սակայն կան այնպիսի պաշտոններ, որոնց համար խիստ կարևոր է բարետես արտաքինը, պատշաճ և զուսպ գործնական ոճը: Որպես կանոն, դրանք այն մասնագետներն են, ովքեր աշխատում են …
Continue reading ‘Պետք է Արդյոք Պահանջների Թվում Նշել «Բարետես Արտաքին»’ »
Ինչ անել, երբ թեկնածուն շարունակաբար ընդհատում է
Կան թեկնածուներ, որոնք պարզապես լսել չգիտեն, խոսակցության ընթացքում անընդհատ ընդհատվում են` թեման իրենց շուրջը պտտելով: Մենք կարող ենք եզրակացնել, որ մարդը շատ շփվող/մարդամոտ է, բնավորությամբ առաջնորդ է, ակտիվ կյանք է վարում, բայց կարևոր է հիշել, որ Դուք եկել եք աշխատանքային հարցազրույցի, և խոսակցությունը պետք է ունենա ոչ թե բանավեճի կամ ուղղակի բարեկամական զրույցի տեսք, այլ …
Continue reading ‘Ինչ անել, երբ թեկնածուն շարունակաբար ընդհատում է’ »
Սթրեսսին Դիմակայելու Ունակության Ստուգում
Դուք երբևէ առիթ ունեցել ե՞ք աշխատել շատ խիստ ղեկավարի հետ, երբևէ Ձեր ղեկավարի կողմից վիրավորանքներ լսել ե՞ք Ձեր հասցեին: Ինչ եք կարծում, որտեղ է աշխատանքի մեջ անհրաժեշտ խստության և ղեկավարի կողմից գործնական հաղորդակցության հրամայական տոնի սահմանագիծը: Ես կցանկանայի մի փոքր խոսել այս թեմայի շուրջ: Հաճախ հարցազրույցի ընթացքում հարցնում են, թե արդյոք դուք կարող եք դիմանալ …
Continue reading ‘Սթրեսսին Դիմակայելու Ունակության Ստուգում’ »
Ինչպես փնտրել մշտական աշխատանք
Աշխատանքի որոնման գործընթացը սկսվում է այն պահից, երբ Դուք ինքներդ Ձեր համար կորոշեք, թե ինչ եք ուզում, թե որոնք են կյանքում Ձեր ձգտումները, և թե ինչ ուղղությամբ եք Դուք ցանկանում զարգանալ: Անգամ եթե Դուք դժվարանում եք աշխատանքի ուղղվածության հարցում, մի վախեցեք փորձելուց: Ինքներդ Ձեզ փորձեք տարբեր մասնագիտություններում և կարող եք արագ գտնել այն ինչ ուզում …
Continue reading ‘Ինչպես փնտրել մշտական աշխատանք’ »
Երաշխավորագրի կարևորությունը աշխատանքի ընդունվելիս
Արդյո՞ք երաշխավորագիրը կարող է օգնել աշխատանք գտնելու հարցում: «Superjob» պորտալի հետազոտական կենտրոնը այս հարցը ուղղել է ռուսներին և տեղական ընկերությունների ներկայացուցիչներին: Գործատուների 18%-ը հայտնել է, որ իրենք երաշխավորագիր են պահանջում բոլոր հավանական թեկնածուներից, մինչդեռ գործատուների 55%-ը երաշխավորագիր է պահանջում միայն որոշ պաշտոնների համար դիմած թեկնածուներից (ղեկավար պաշտոններ և ֆինանսական պատասխանատվություն պահանջող պաշտոններ): Երաշխավորագրի կարևորության աստիճանը …
Continue reading ‘Երաշխավորագրի կարևորությունը աշխատանքի ընդունվելիս’ »
Աշխատանքից ազատումը և մտավախությունները
Այս հոդվածում մենք ուզում ենք Ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, թե ինչպես են համատարած կրճատումները ազդում մարդու հոգեբանության և ինքնազգացողության վրա: Բազմաթիվ վիճակագրական տվյալների համաձայն ճգնաժամի ժամանակ աշխատանքից ազատման վախը առաջացնում է ամենամեծ հուզմունքը: Շատ աշխատակիցներ ցանկացած մանրուքի պատճառով անհանգստանում են կամ պարզապես խորը ապատիայի մեջ են ընկնում: Այս ամենը խոչընդոտում է աշխատանքի արդյունավետ …
Continue reading ‘Աշխատանքից ազատումը և մտավախությունները’ »
Ինչպես տեղադրել աշխատանքի հայտ
Ինչպես տեղադրել աշխատանքի հայտ: Որևէ հաստիքի համար թեկնածու փնտրելիս առաջանում է մի հարց ` ինչպես գտնել լավ աշխատակից` ծախսելով որքան հնարավոր է քիչ ժամանակ և ջանք: Թեկնածուներ գտնելու ամենաարդյունավետ ուղիներից մեկը հայտարարություն տեղադրելն է: Գոյություն ունեն հաստիքի նկարագրության մի քանի կանոններ, որոնք Ձեզ հնարավորություն կտան գրավել առավելագույն շատ թեկնածուների ուշադրությունը: Այսպիսով, ինչ պետք է հաշվի …

Телефонный разговор с работодателем
Телефонный разговор — это Ваше первое личное общение с будущим работодателем, и важно уже на этом этапе произвести хорошее впечатление. Даже если назначать встречу будет секретарь, он обязательно передаст непосредственному руководителю или тому, кто будет проводить собеседование, о том, как прошел Ваш разговор. Что же нужно успеть сделать во время телефонного разговора? Уточните, на какую …
Continue reading ‘Телефонный разговор с работодателем’ »
Развитие необходимо каждому
Часто ли Вы думаете о возможности роста, о профессиональном или карьерном росте? Все активно работающие люди, часто очень увлеченные процессом работы, изо дня в день готовы выполнять примерно одинаковые функции, но как правило, в определенные промежутки времени : у кого-то год, у других 2 года, у кого-то больше или меньше, но люди начинают задумываться о …
Continue reading ‘Развитие необходимо каждому’ »
Эффективность проведения собеседования
Какое собеседование более эффективно, когда Специалист по подбору персонала доброжелателен, проявляет интерес к кандидату, проявляет эмоции или когда держит дистанцию, ведет беседу формально? В данном случае можно поспорить. На мой взгляд, все очень индивидуально и в проведении собеседования грамотный HR-специалист будет в зависимости от позиции, от стиля общения самого кандидата применять определенный способ проведения собеседования. …
Continue reading ‘Эффективность проведения собеседования’ »
Стоит ли указывать в требованиях к позиции – «приятная внешность»?
Требование, такое как «Приятная внешность» звучит довольно-таки странно. Ведь почти любой соискатель в первую очередь при поиске работы сам оценивает себя с точки зрения своих профессиональных качеств, опыта работы, знания языков, личностных компетенций. Но есть такие позиции, на которых наличие приятной внешности, аккуратность и выдержанный деловой стиль принципиально важны. Как правило, это специалисты, которые работают …
Continue reading ‘Стоит ли указывать в требованиях к позиции – «приятная внешность»?’ »
Что делать, если кандидат всегда перебивает?
Бывают кандидаты, которые просто не умеют слушать, постоянно перебивают, в процессе общения «перетягивают одеяло на себя». Мы можем сделать вывод, что человек очень коммуникабельный, лидер по своей натуре, ведет активную жизненную позицию, но важно помнить, что Вы пришли на собеседование и воспринимать это нужно в первую очередь не как формат спора, дружественной беседы, а как …
Continue reading ‘Что делать, если кандидат всегда перебивает?’ »
Проверка на стрессоустойчивость
Сталкивались ли Вы когда-нибудь в работе с очень строгим руководителем, приходилось ли Вам принимать на свой счет оскорбления со стороны Вашего руководителя? Как Вы думаете, где та грань между необходимой в работе строгостью и безапелляционностью в деловом общении со стороны руководителя? Хотелось бы немного поговорить на данную тему. Часто на собеседовании задают вопрос, Вы стрессоусточивы? …
Continue reading ‘Проверка на стрессоустойчивость’ »
Как искать постоянную работу
Постоянная работа. Процесс поиска работы начинается с момента, когда Вы решаете для себя, что Вы хотите, каковы Ваши притязания в жизни, в каком направлении Вы заинтересованны развиваться. Даже если Вы испытываете трудности в выборе направления — не бойтесь экспериментировать — пробуйте себя в разных профессиях и Вы быстрее найдете занятие по душе. Возможно, Вам помогут …
Continue reading ‘Как искать постоянную работу’ »
Насколько важна рекомендация при трудоустройстве?
Поможет ли рекомендация получить работу? С таким вопросом обратился Исследовательский центр портала «Superjob» к россиянам и представителям отечественных компаний. 18% работодателей сообщили, что они требуют рекомендацию от всех потенциальных сотрудников, 55% работодателей требуют рекомендацию только от претендентов на определённые позиции (руководящие должности и позиции, подразумевающие материальную ответственность). Степень важности рекомендации работодатели расценили следующим образом: 27% …
Continue reading ‘Насколько важна рекомендация при трудоустройстве?’ »
Увольнение и страхи
Мы хотим привлечь Ваше внимание на том , как повсеместные увольнения влияют на психику и самочувствие. Страх, перед увольнением по многим статистикам одно из самых сильных эмоциональных переживаний в период кризиса. Многие работники переживают по любой мелочи или просто впадают в глубокую апатию. Все это мешает эффективно работать и приводит в итоге к увольнению. Не …
Continue reading ‘Увольнение и страхи’ »
Как разместить объявление о работе?
Как разместить объявление о работе? При поиске кандидатов на работу перед нами встает вопрос — как с наименьшими затратами сил и времени найти хорошего сотрудника? Один из самых эффективных способов привлечения кандиадатов — разместить объявление. Существует несколько правил для составления описания вакансии, которые позволят Вам привлечь наибольшее количество потенциальных работников. Итак, что же надо учитывать …