Մասնագիտության ազդեցությունը հետագա կյանքի վրա
Ընտրելով որևէ մասնագիտություն` մենք ցանկանում ենք, որ այն համապատասխանի մեր բնավորությանը, օգնի բացահայտել կարողությունները, սակայն միևնույն դեպքում չլինի ձանձրալի, և չհակասի կյանքի սկզբունքներին և այլն: Կան մի շարք թեսթեր, որոնք նախատեսված են կողմնորոշելու, թե որ մասնագիտությունն է առավել հարմար այս կամ այն անձի համար: Կարող է արդյոք մասնագիտությունը հետք թողնել բնավորության վրա: Բնավորության գրեթե բոլոր …
Continue reading ‘Մասնագիտության ազդեցությունը հետագա կյանքի վրա’ »
Հաճախ Տրվող Հարցեր. Մաս 11
Ինչպես է ավելի հարմար ուղարկել ռեզյումեն փոտով, թե ֆաքսով: Մենք խորհուրդ ենք տալիս օգտագործել ինտերնետ: Եթե դուք չունեք ինտերնետ տանը կամ աշխատանքային վայրում, օգտվեք ինտերնետ սրճարանների ծառայությունից, որոնք գտնվում են ամենուր, և ոչ միայն մայրաքաղաքում: Եթե դուք չունեք մուտք դեպի ցանց, կարող եք ուղարկել ֆաքս. Ի դեպ ֆաքս կարելի է ուղարկել ցանկացած փոստային գրասենյակից: Ծարյահեղ …
Continue reading ‘Հաճախ Տրվող Հարցեր. Մաս 11’ »
Հաճախ Տրվող Հարցեր. Մաս 10
Ես ունեմ բարձրագույն կրթություն և աշխատանքային մեծ փորձ: Սակայն ես դեռ երիտասարդ եմ և լի էներգիայով: Ցանկանում եմ փորձել ուժերս նոր մասնագիտության ոլորտում: Ինչպե ՞ս կարող եմ նոր աշխատանք գտնել: Նախ և առաջ մոռացեք գովազդների և հավաքագրող ընկերությունների մասին: Բացառությամբ սկզբնական մակարդակի թափուր տեղերը, ընկերությունները հայտարարություններ են տալիս, որպեսզի գրավեն համապատասխան աշխատանքային փորձով մասնագետների ուշադրությունը: …
Continue reading ‘Հաճախ Տրվող Հարցեր. Մաս 10’ »
Հաճախ Տրվող Հարցեր. Մաս 9
Ես ծրագրավորող եմ և ցանկանում եմ անցնել ղեկավարի պաշտոնի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հետ առնչվող մի որևէ ընկերությունում: Ինչպե ՞ս ճիշտ կազմել ինքնակենսագրական: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետի համար առաջնահերթ են համարվում տեխնիկական հմտությունները, օրինակ` օպերացիոն համակարգերի իմացությունը, ծրագրավորման լեզուներ և այլն: Իսկ ղեկավարի պաշտոնի հետ կապված պարտականությունները, ընդհակառակը, ներառում են անձնական որակներ: Ցավոք, տեխնիկական ոլորտի մասնագետների մոտ …
Continue reading ‘Հաճախ Տրվող Հարցեր. Մաս 9’ »
Հաճախ Տրվող Հարցեր. Մաս 8
Ինչու ՞ է ինքնակենսագրականում աշխատանքային փորձն ընդունված նշել հետադարձ կարգով: Ինքնակենսագրականի նման ձևաչափը կոչվում է հակադարձ ժամանակագրային: Այն թույլ է տալիս ընդգծել ձեր մասնագիտական կարիերայի կայուն և շարունական զարգացումը: Եթե ձեր վերջին աշխատատեղը մի հեռանկարային ընկերություն է եղել, նրա համբավը որոշիչ դեր կունենա ձեր հետագա աշխատանքի անցնելու համար: Եթե դուք վերջերս զբաղեցրել եք լուրջ պաշտոն, …

Влияние профессии на жизнь
Выбирая профессию, мы хотим, чтобы она соответствовала нашему характеру, позволяла раскрыться способностям, не была скучной, не противоречила жизненным принципам и т.п. Существует множество тестов, призванных определить, какая специальность в наибольшей степени подойдет тому или иному человеку. А способна ли работа наложить отпечаток на характер? Почти все свойства характера закладываются на генетическом уровне, большинство из них …
Continue reading ‘Влияние профессии на жизнь’ »
Часто Задаваемые Вопросы. Часть 11
Как лучше послать резюме — по электронной почте или по факсу? Мы рекомендуем интернет. Если у Вас нет интернета дома или на работе, то можно воспользоваться услугами интернет-кафе, которые есть уже не только в столицах. Ну если нет доступа в сеть, то можно отправить факс (кстати, факс отправить можно из любого почтового отделения). В крайнем …
Continue reading ‘Часто Задаваемые Вопросы. Часть 11’ »
Часто Задаваемые Вопросы. Часть 10
У меня очень хорошее университетское образование и большой опыт работы. Но я еще молода, полна сил. Я хочу попробовать себя в новой отрасли, в новой профессии. Как мне вести поиск новой работы? Прежде всего, забудьте об объявлениях и рекрутинговых компаниях. За исключением вакансий начального уровня, компании публикуют объявления, чтобы привлечь специалистов с определенным опытом работы. …
Continue reading ‘Часто Задаваемые Вопросы. Часть 10’ »
Часто Задаваемые Вопросы. Часть 9
Я программист, но я хочу перейти на менеджерскую работу в ИТ-компании. Как лучше составить резюме? Для специалиста в области ИТ прежде всего важны технические навыки, например: знание операционных систем, языков программирования и т.д. А для должности, связанной с менеджментом, — наоборот, личностные качества. К сожалению, у технических специалистов навыки эффективного общения развиты слабо. Желательно, чтобы …
Continue reading ‘Часто Задаваемые Вопросы. Часть 9’ »
Часто Задаваемые Вопросы. Часть 8
Почему опыт работы в резюме принято излагать в обратной последовательности? Такой формат резюме называется обратный хронологический. Он позволяет подчеркнуть стабильное и постоянное развитие Вашей профессиональной карьеры. Если Ваш последний работодатель — солидная компания, ее название откроет перед Вами любые двери. Если Ваша последняя должность очень серьезна, Ваше резюме сразу произведет впечатление на потенциального работодателя или …